• ItsMee

İsim Hatırlama 101

Yeni bir ortama girdiğinizde beyninize bir dolu veri akmaya başlıyor. Ortamı algılamaya çalışıyorsunuz. Tanıştığınız insanlara ne söyleyeceğinizi, onlara nasıl cevap vereceğinizi düşünmeye çalışıyorsunuz. Hatta belki de onların anlattıklarını gerçekten dinliyorsunuz.

Bilinçsizce veya bilerek insanların ne giydiklerini, nasıl davrandıklarını, sizin bu ortamdaki yerinizi analiz ediyorsunuz.

Sonuç olarak biri size ismini söylediğinde bunu hemen unutuyorsunuz.


Peki insanların isimlerini hatırlamanın hilesi nedir?


Başlangıç olarak insanlara tekrar tekrar isimlerini sormaktan çekinmeyin.Örneğin el sıkışırken onlara teyit ettirin. “Mert değil mi?”. Onlarda size tekrar cevap verecek. “Evet, Mert.” Sonra son kez “Tanıştığıma memnun oldum Mert.” Diyorsunuz. Toplamda yeni tanıştığınız bu kişinin ismini 4 defa duymuş oluyorsunuz. Böylelikle isim kısa-zamanlı hafızamıza yerleşmiş oluyor.

Çoğu zaman bu kısa zamanlı hafıza bizi yarı yolda bırakır. Bilgisayarın karşısına otururuz yeni bir siteye üye oluruz. O anlık parolamızı unutmayacağımızı düşünürüz ama ertesi gün kendimizi parolayı sıfırla düğmesine basarken buluruz.


Bu şifreleri unutmamak için bir kenara yazarız. Günümüzde çoğumuzun bir not defteri ve ya bilgisayarında şifrelerin olduğu bir klasörü vardır.

Peki şunu cevaplayın. Neden yeni tanıştığımız birinin ismini not etmiyoruz?

Bazen cebimizde akıllı telefonlar taşıdığımızı unutuyoruz. Günümüzde telefonu istediğimiz zaman çıkarıp bir mesaja cevap vermek normal karşılanıyor. Artık bütün telefonlarda not alma özelliği var. Öyleyse biriyle tanıştıktan sonra telefonu çıkarıp ismini not edin!

Gittiğim restoranın aşçısıyla tanışırsam not ediyorum. “ x restoran, Ahmet Usta”.

Sürekle aynı ortamlarda karşılaştığım birini de not ediyorum. “ Uzun saçlı sürekli kahve içiyor, Kemal”.

Tatlı olduğunu düşündüğüm bir kızla mı tanıştım. Onu da not ediyorum. “ İtü’de okuyan kumral tatlı kız. Ceyda”


Birini tekrar göreceğimi düşünüyorsam hemen not ediyorum. İlerleyen zamanlarda aynı kişilerle tekrar karşılaştığımda hemen notlarımdan onları arıyorum. İsimleriyle cevap verdiğimde etkileniyorlar ve “ Gerçekten ismimi hatırladığına inanamıyorum.”gibi cevaplar alıyorum. Bu aslında hile değil. Buna pratik olmak denir.

Hatırlamadığımız bir bilgi olduğunda hemen google’da aratıyoruz.

Bir yere nasıl gideceğimizi hatırlamadığımızda hemen haritalarda aratıyoruz.

Telefon numaralarını hatırlamadığımızda rehberden buluyoruz.

Peki neden aynı mantığı isimler için uygulamayalım.

Durmayın isimler için not almaya başlayın. Kaç kere dönüp isimleri kontrol ettiğinizde doğru bir şey yaptığınızı anlayacaksınız...

Mert Sugür

82 görüntüleme
  • Elma Müzik Sosyal Simge
  • Google Sosyal Simge oyna
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Beyaz LinkedIn Simge

2018 - All Rights Reserved by ItsMee